Ślub w plenerze

Ślub w plenerze

Sporej części z nas śluby plenerowe z pewnością kojarzą się z zagranicznymi filmami i romantyczną uroczystością odbywającą się na plaży, czymś niedostępnym i bardzo drogim, jednak nie jest to tak nieosiągalne jak mogłoby się wydawać. Moda na tego typu śluby w ostatnim okresie czasu zaczęła upowszechniać się również w Polsce. Pojawia się jednak pytanie – czy warto? Jakie są zalety i wady takiej imprezy? Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do organizacji ślubu plenerowego jest załatwienie formalności. Jeśli ma być to ślub cywilny konieczne będzie uzyskanie pozwolenia, należy uzasadnić dlaczego chcecie zorganizować swój ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego. Ślub kościelny poza murami kościoła może okazać się znacznie większym problemem gdyż prawo kanoniczne nie uwzględnia podobnych okoliczności, jednak dzięki zgodzie księdza ceremonia może się odbyć na przykład w przykościelnym ogrodzie.

Wybór miejsca powinien być przemyślany, należy uwzględnić ilość gości, specjalne miejsca siedzące dla przyszłych małżonków oraz świadków, a także odpowiednie nagłośnienie i dekoracje. Coraz więcej miejsc takich jak restauracje czy dworki oferują możliwość wynajmu miejsca pod taką plenerową uroczystość.

Do zalet ślubu w plenerze z pewnością należy ich unikalność, pamiątką po takiej uroczystości będą niepowtarzalne zdjęcia w otoczeniu natury, na pewno pozostanie ona również dobrze zapamiętana przez gości. Ponadto większa przestrzeń umożliwia zorganizowanie dodatkowych atrakcji.

Główną wadą podobnych imprez jest ich cena, zorganizowanie ślubu (często połączonego z weselem) w plenerze może okazać się trudnością i wymagać pomocy na przykład konsultanta ślubnego, wiąże się to również z potrzebą wynajęcia namiotu, stołów, krzeseł oraz firmy cateringowej. Poza ceną niekorzystna może się okazać również pogoda, w przypadku silnego wiatru czy deszczu nawet solidny namiot może się okazać niewystarczającą ochroną, a ponadto trzeba pomyśleć również o zapleczu, chociażby toaletach dla gości.

Przed planowaniem podobnej imprezy warto rozważyć wszelkie za i przeciw uwzględniając również budżet jaki możemy przeznaczyć na jej organizację, niemniej jednak z pewnością ślub w plenerze może stać się wspaniałą otoczką dla tak ważnej chwili jaką jest zawarcie związku małżeńskiego.

Autorka:

Weronika Szubert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *